NRF24L01+PA+LNA 2.4GHz 1100 Meters Long Distance Wireless Module with Antenna
-39%
Super-fast Air Shipping Available
  • Stock: In Stock
  • Brand: TECHDELIVERS
  • Model: TD-nRF24+A
  • Weight: 25.00g
192 samples sold
Product Views: 14513
Exc. GST
2.4GHz 1100 Meters Long Distance NRF24L01+PA+LNA Wireless Module with Antenna
The 2.4G NRF24L01 Wireless Module w/PA and LNA use the 2.4GHz transceiver from Nordic Semiconductor, the nRF24L01+. This transceiver IC operates in the 2.4GHz band and has many new features. Take all the coolness of the nRF2401A and add some extra pipelines, buffers, and an auto-retransmit feature - very nice.
Features:
  • Voltage: 3-3.6V.
  • Max output power: +20 dBm.
  • Working current in transmit mode: 115mA.
  • Working current in receiver mode: 45mA.